Sebze haline market ayarı! Yüzde 20 indirim geliyor

Sebze haline market ayarı! Yüzde 20 indirim geliyor

TÜMESKOM Başkanı Burhan Er, köklü düzenlemeye gidilen ‘Hal Yasası’ yeni uygulamasının vatandaşın cebine yüzde 20 indirim olarak yansıyacağını söyledi.

Ticaret Bakanlığı hem gıda fiyatlarındaki ateşi düşürmek, hem de enflasyonda kalıcı ve yapıcı bir etki oluşturmak için çalışmalarını tam gaz sürdürüyor. Gıda Komitesi’nin toplantıları hakkında bilgi veren Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi, atılan bu adımlar doğrultusunda Hal Yasası’nın değiştirileceğini açıkladı. Tüfenkçi, et, balık ve çiçeğin de toplu olarak sebze halinde satılacağını ve modernleşeceğini söyledi.

MODERN HALLER GELİYOR

Yine Hal Yasası kapsamında özel sektörün de hal kurması önerisini gündeme getireceklerini belirten Tüfenkci, özel sektörün bu işi maliyet avantajı ile yaparak daha uygun ürün sunmaya çalışacağını dile getirdi. Türkiye’deki hallerde sadece sebze ve meyve satıldığına dikkati çeken Tüfenkçi, “Dünya standartlarına yaklaşacak. Modern hallerde, sebze ve meyve ile et de toptan alınıp satılıyor. Toplu işlem yapılınca lojistik ve işletme maliyetleri de düşecek” açıklamasında bulunmuştu. Uygulamanın avantaj mı yoksa dezavantaj mı sağlayacağını zaman gösterecek. Konuyu sorduğumuz sektör temsilcileri ise; uygulamaya farklı yaklaşıyor.

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Er, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin açıkladığı uygulamanın mevcut haller için olmadığını, yeni yapılacak olan halleri kapsayacağını söyledi. Bu konuda herkesin kafasının karıştığına dikkat çeken Er, “Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali, Kadıköy Sebze Meyve Hali, Ankara Hali, Antalya Hali gibi hallerin hepsi taşınacak. Bunlar modern, tüm sosyal tesisleri içinde bulunduran hallere dönüşecek” şeklinde konuştu. Er, ayrıca hallerin içinde artık balık, et ürünleri, çiçek, bitki ürünleri, gıda ürünleri gibi vatandaşların tüm ihtiyacını giderecek her şeyin bulunacağını anlattı.

VATANDAŞA İNDİRİM OLARAK YANSIYACAK

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi illerin yoğun nüfuslu olduğuna dikkati çeken Er, “Bu ürünler hallerde bir arada olduğu zaman halka da yüzde 10-20 arasında bir ucuzluk yansıyacak. Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali, Bayrampaşa’da. Kuru Gıda Hali Büyükçekmece’de bulunuyor. Hepsi birbirinden kopuk, ayrı ayrı yerlerde. Bunların hepsinin bir yerde toplanması halinde ulaşım kolaylaşacak. Metrosu, tramvayı olacak” açıklamasında bulundu. Vatandaşın bir kasa domates almaya gittiğinde, balık, et, makarna gibi temel ihtiyaçlarının hepsini aynı anda karşılayabileceğine vurgu yapan Er, on yer gezmek yerine tek bir yerden alışveriş yapmanın büyük avantaj sağlayacağını kaydetti.

Uygulamanın esnafa da büyük getiri sağlayacağının altını çizen TÜMESKOM Başkanı Er, “Benden bir kasa domates alan vatandaş, gidip kuru fasulye, makarnada alabilecek. Haller aynı süper marketler gibi olacak. Esnaf için büyük katkı olacak” ifadelerini kullandı. Bir ay önce Bakan Tüfenkçi başkanlığında, bakanlık ve belediye yetkilileri ile Avrupa’da, ülke ülke dolaşıp çalışmalar yaptıkları bilgisini paylaşan Er, bunların sonucunda böyle bir uygulamayı hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

YAP İŞLET DEVRET MODELİ

Yeni yapılacak hallerin kim tarafından yapılacağına yönelik olarak da bilgi veren Er, şunları söyledi: “KİPTAŞ, Toplu Konut İdaresi, özel haller, kooperatifler bu yeni halleri yapabilecekler. Yap işlet devret modeli veya esnaf bir araya gelerek kooperatif, dernek adı altında hal yapabilecek.” Er, yapılacak hallerin kanun çerçevesinde yapım çalışmalarının yapılacağını aktardı. 

DÜZENLEME DOĞRU DEĞİL

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan da böyle bir düzenlemeyi onaylamadıklarının altını çizerek; “Zaten haller erişilebilir değil. Bu yeni düzenlemeyle haller nasıl çalışacak, benim bu konuda bir bilgim yok” dedi. Maliyet kalemlerine dikkat çeken Akcan, “Sebzeyi ucuzlatacaklarını söylüyorlar. Bu durum maliyetleri daha da arttırır” diye konuştu.

PAHALIYA PATLAYACAK

Bu sektörün hiçbir yerinde büyük kazançlar elde edilmediğine vurgu yapan Akcan, “Eti dolaptan çıkardığınız zaman o gün tüketmeniz gerekiyor. Sebzede aynı şekilde” dedi. Yeni dönemin kendilerine pahalıya patlayacağını aktaran Akcan, “Yeni halle bir dükkân kirası kaç para, vergisi, sigortası, her şey maliyet bunların. Nasıl çalışacağız biz. Sıkıntılar var” ifadelerini kullandı.

MAĞDUR OLAN İÇİN DESTEK

İstanbul’da devre dışı hal kalmayacağının altını çizen Burhan Er, Antalya, Mersin’de bulunan hallerin bir kısmının devre dışı kalacağını ancak esnafın mağdur edilmeyeceğini belirtti. Antalya’da 23 tane hal varsa bunun içinde bin 200 iş yeri olduğu bilgisini paylaşan Er, bu bin 200 iş yerini de memnun edecek şekilde çalışma yapılacağını ifade etti.

KADIKÖY HALİ ORHANLI’DA

Şu anda sadece Kadıköy Hali’nin yerinin Tuzla Orhanlı tarafında belirlenmiş olduğu bilgisini paylaşan Burhan Er, hangi firma tarafından yapılacağının henüz netleşmediğini söyledi. Er, diğer hallerin de henüz nerelerde olacağının netleşmediğini söyledi. Er düzenlenmeleri sektör temsilcileri ve esnaf olarak yakından izlediklerini de belirtti.

Kaynak : http://www.kanalahaber.com/haber/ekonomi/sebze-haline-market-ayari-yuzde-20-indirim-geliyor-372818/

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*

Email

Website